Quality

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/menu.inc).
Książki od zarania stanowiły ofertę dla określonej grupy osób: żeby można było je czytać, należało mieć przede wszystkim sporo wolnego czasu. Współcześnie, wbrew niezwykle mocnej pozycji telewizji i internetu, które posiadły niemal monopol jako najczęściej wybierane formy spędzania wolnego czasu, książka ma się dosyć dobrze. Warto zastanowić się, co ma na to kluczowy wpływ i co powoduje, że książki znajdują coraz liczniejsze rzesze czytelników?

regał z książkami
Author: jemartin03
Source: http://www.flickr.com
Mówiąc o teraźniejszym rynku literackim trzeba rozpocząć od wskazania kilku trendów: przede wszystkim książka okazała się takim samym produktem, jak wszystkie inne, wobec czego jest zależna od tych samych zasad – produkt ten trzeba nie tylko właściwie stworzyć, lecz również dobrze sprzedać. Okazało się, że w branży literackiej dobrze sprawdzają się stosowane od dekad techniki reklamowe, które wspierają w upowszechnieniu czasami nawet dosyć trywialnej książki. Najbardziej znaczącą przyczyną silnej pozycji książki jest to, że dzięki wielu ofertom i różnym rodzajom stała się ona dostępna dla każdego zainteresowanego. Kanon literacki okazał się bardzo elastyczny - prawie rokrocznie można obserwować, jak do kanonu wkraczają takie gatunki, które jeszcze do niedawna nie miałyby na to szans (idealnym przykładem może być fantastyka czy science fiction, kiedyś rozpatrywane jako gatunki wyłącznie rozrywkowe, w ramach których nie dopatrywano się żadnych głębszych treści). Współcześnie fantastyka świeci triumfy nie tylko w świecie czytelniczym, lecz także jako ekranizacje.

Chcesz odszukać pokrewne wiadomości na niniejszy wątek? Ta użyteczna strona prezentuje właśnie to, czego szukasz.

Zaczęto również doceniać literaturę detektywistyczną, gdzie stosuje się coraz to inne techniki, mające zaskoczyć nawet doświadczonego czytelnika. Okazało się także, że mimo pesymistycznych prognoz dużą grupę czytelników stanowi młodzież – wystarczy przypomnieć popularność sagi o Harrym Potterze i wiele innych tego rodzaju tytułów, które zwykle mają później swoją ekranizację. Dostrzegalną tendencją jest nie tylko przenikanie się gatunków w obrębie samej literatury, ale także łączenie się gatunków medialnych: książka często jest początkiem fabuły, która znajduje następnie rozwinięcie w filmie czy TV.Pochylając się nad współczesnym czytelnictwem można dojść do trafnie umotywowanej konkluzji, że za jego popularnością stoi fakt, iż odbiorca ma ogromny wybór w morzu gatunków.