Quality

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/menu.inc).
Melodia jest zawsze w życiu każdego z nas. Mama puszcza nienarodzonemu utwory klasyczne, aby doskonale rozwijał się w jej łonie, małe brzdące lubią podskakiwać w rytm skocznych piosenek dziecięcych puszczanych z odtwarzacza, grupa młodzieży podryguje rytmicznie na dyskotece, a dorośli nie wyobrażają sobie jazdy w ulicznym korku bez możliwości posłuchania radia. Ale mało kto zastanowił się, jak złożona jest to forma przekazu.

instrumenty dęte
Author: Saturation Fest
Source: http://www.flickr.com
Od dawien dawna pojawiały się także rozmaite przedmioty, przy pomocy których mogła powstawać muzyka. Nie ma racji ten, kto uważa, że w świecie powstała zaledwie garstka instrumentów muzycznych. Jest ich o wiele więcej. Dodatkowo są podzielone na różnorakie gromady, w zależności od sposobów uzyskiwania dźwięku, oraz wysokości, czy rodzaju materiału, z jakiego zbudowany jest konkretny instrument.

Pierwszy podział daje takie grupy: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony oraz dodane w ostatnim czasie elektrofony. Wszystkie z wymienionych wyżej dzieli się na mniejsze. Przykładowo, w grupie aerofonów znajdują się instrumenty dęte (porównaj oferty sklepowe w jednym miejscu: dęte instrumenty), których dalszy podział pokazuje kolejno instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe lub wolne.

Zbiór instrumentów dętych jest prawdopodobnie najciekawszą spośród wszystkich innych. To z tego powodu, że sprzęty te miewają czasem wielowiekowe tradycje i obejmują bardzo szeroką i niezwykle zróżnicowaną grupę przedmiotów. Wystarczy napisać, że przykładowo flet był obecny w historii muzyki europejskiej już około XI-XIIw., zaś jego korzenie sięgają jeszcze wcześniejszego okresu na ziemiach Azji. Obecnie mnogość instrumentów dętych, mniej lub bardziej znanych może przyprawić o zawrót głowy. Oprócz takich najbardziej znanych pojawiają się nazwy takie, jak: niedrogie barytony, fagoty, flażolety oraz cała masa innych. Konia z rzędem dla tego, kto dokładnie opisze i odróżni opisane powyżej instrumenty. Częścią wspólną uprzednio wymienionych jest na pewno fakt, że dźwięki z nich wydobywane są zwykle niskie, i wszystkie bez fagotu pojawiły się koło XVIII-XIXw.

Jeżeli sądzisz, że ten tekst jest godny polecenia, to kliknij także ten link - tak samo wartościowe informacje znajdziesz w najnowszej ofercie (http://www.kabaretranczo.com.pl/).

Fagot zaś jest obecny w muzyce od trzech wieków wcześniej.