Quality

Nurt art deco zapoczątkowany był w pierwszej połowie dwudziestego wieku i stanowił odpowiedź na zanik dyscypliny przestrzennej mający miejsce w popularnych w poprzednich latach innych kierunkach sztuki. Styl ten odróżnia się w głównej mierze skupianiem znaczącej uwagi na symetrii i czerpaniem z ponadczasowych kształtów geometrycznych, chociaż nie zawsze.

obraz art deco
Author: Randen Pederson
Source: http://www.flickr.com
Dużą wagę przykładano do czerpania inspiracji ze dzieł klasycznych, charakterystycznych dla grup etnicznych czy historycznych. Był to styl nowoczesny, który zawiera w sobie wzmocnienie działań nowatorskich z inspirowaniem się dorobkiem historycznym. Styl ten, mimo że możliwy do zauważenia zasadniczo w każdym z odłamów sztuki, najmocniej widoczny był w przypadku wzornictwa przemysłowego. Mimo to zazwyczaj w współczesnych galeriach sztuki modernistycznej możemy zobaczyć obrazy art deco, na które popyt rośnie w ostatnich latach - porównaj: galeria art deco.Przypuszczalnie istotę stanowi tu fakt większej ostatnio popularności sztuki przy okazji planowania wyglądu domów i co za tym idzie potrzeby łatwego jej rozumienia przez przedstawicieli wszystkich grup społecznych. W obrazach nurt ten zwraca uwagę właśnie na jasność przekazu, symetrię, geometryczność i względnie nasycone barwy. Są to właśnie dokładnie te właściwości, które ludzki mózg dobrze odbiera.
Sztuka w ciągle tu wspominanym nurcie nie była obca również krajowym malarzom (sprawdź). Rodzime art deco to przede wszystkim szkoła małopolska, np. "Warsztaty Krakowskie". Było to zrzeszenie artystów, które sięgało do klasycznej sztuki ludowej niosąc ze sobą jednak plany stworzenia nurtu narodowego. Co istotne udało się mu stworzyć nurt klasyczny i nowatorski jednocześnie.