Quality

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/menu.inc).
Pośród wielu rodzajów muzycznych instrumentów największe znaczenie mają instrumenty dęte, często zwane aerofonami. Jest ich najwięcej i mają bardzo długą i ciekawą historię. Spora część z nich powstało jako instrumenty używane przez rycerzy w czasie polowań.

Waltornia
Author: Frank Kovalchek
Source: http://www.flickr.com
Spełniać one miały rolę ostrzegawczą i informacyjną. Później przez wieki stawały się dopracowywane i przygotowywane do używania w orkiestrach i teatrach. Dzisiaj po instrumenty dęte często sięgają zarówno instrumentaliści w różnych orkiestrach, szczególnie w orkiestrach dętych, jak również muzycy jazzowi. Jak ich nazwa będzie wskazywać, dęte instrumenty to rodzina instrumentów, w których muzyka powstaje wskutek zadęcia.

Można je podzielić na dęte drewniane, blaszane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy drewnianych obejmują na przykład różne odmiany fletów, zarówno podłużne, jak i poprzeczne, klarnety, fagoty i saksofony. Wśród instrumentów blaszanych znajdziemy na przykład tuby, puzony, trąbki, oraz mniej popularne waltornie, inaczej rogi (możesz zamówić produkt przez internet: aerofony rogi).Klawiszowe instrumenty posiadają najmniej chyba reprezentantów i popularne wśród nich to organy, akordeon, zwany też potocznie harmonią, harmonijka ustna i klawiszowa. Szczególnie ciekawe są również ogromne tuby. Tuby mają największe rozmiary wśród instrumentów dętych, które świetnie uzupełniają grupę symfonicznej orkiestry, ale dość chętnie używane są także jako instrumenty do solowej gry. Tuba ma jednak swoje korzenie jeszcze w starożytnych wiekach. Przodkiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Lecz dopiero po opracowaniu wentylu na początku XIX w., tuby zyskały swoją współczesną postać. Tuba składa się z metalowej rury, wielokrotnie zawiniętej, zakończonej z jednego końca ustnikiem, a z drugiego końca przechodzącej w czarę głosową. Jako ciekawostka, w praktycznie każdy pierwszy piątek maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tuby. Równie interesujące są waltornie, czyli popularne rogi. Historia ich jest tak samo długa co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie swych przodków mają w starodawnych instrumentach robionych z pustych w środku zwierzęcych rogów, łodyg roślin lub drewna. I znów przeróbki pozwoliły ostatecznie na usprawnienie i użycie tego prymitywnego instrumentu w graniu muzyki (porównaj ceny online i zamów taniej: akordeon).