Quality

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/menu.inc).
Instrumenty dęte są grupą nazywaną inaczej aerofonami. Zaliczane są do nich zarówno instrumenty dęte z drewna, z blachy i wyposażone w klawisze. Przedstawicielami instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon
Author: Louis Evans
Source: http://www.flickr.com
Do kategorii instrumentów dętych blaszanych zalicza się na przykład dęte instrumenty - puzony oraz mniej znane sakshorny. Instrumenty klawiszowe stanowią najmniejszą gromadę z grona wymienionych wcześniej. Przykładem mogą być mniej znane melodyki. Puzony, pokrewne z rodziną trąbek pojawiły się około XIII w.

Jest to jakby największa trąbka, w której środkowy kawałek rury przybrał postać długich, prostych regulowanych na długości kawałków. Ostatecznie dwa stulecia później puzony dostały swoją charakterystyczną nazwę. Bardzo szybko zaczęto zmieniać pierwotną wersję, żeby dopasować je do skali głosowej. Obecnie puzony wciąż spotyka się w różnych odmianach, na przykład wentylowy, sopranowy czy tenorowy.Rogi, gdzie inna nazwa to waltornie, są instrumentami z tej samej rodziny, jak puzony. Rogi wywodzą się z pierwotnych instrumentów używanych na łowach, wydrążonych ze zwierzęcych rogów. Takie rogi miały dość małe możliwości dźwiękowe, jednak obecne instrumenty są budowane z metalu, przez co ich zakres dźwięków jest oczywiście pełniejszy. Rogi mają także własne odmiany. Zwykle chętnie wykorzystuje się je w przedstawieniach teatralnych, do stworzenia dźwiękowych efektów scenicznych. Sakshorny to natomiast instrumenty które są rodzajem buglehornów. Sakshorny mają przeróżne wielkości, dzięki czemu dźwięk z nich uzyskiwany może być w każdym przypadku różny. Sakshorny są bardzo popularne w orkiestrach dętych. Saksofony to chyba najpopularniejsze wśród opisanych wcześniej instrumentów. Saksofony też miewają różne wielkości i związane z nimi skale dźwięków. Zwykle spotykane odmiany saksofonów to saksofony altowe czy tenorowe. W przeciwieństwie do uprzednio wymienionych, saksofony nie posiadają swoich dawnych pierwowzorów. Zostały wynalezione około połowy XIX w. i do dziś dnia utrzymały się w takiej jak wtedy formie.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz - instrumenty - waltornie.