Quality

Od wielu lat ludziom na każdym kroku towarzyszy muzyka, tak naprawdę jest ona obecna w każdej dziedzinie życia. Obecnie muzyka spełnia głównie rolę rozrywkową, lecz dawniej miała także spore znaczenie w religii.

Gra na klawesynie
Author: Brian Holland
Source: http://www.flickr.com
Przez lata ludzie dopracowywali instrumenty muzyczne, opracowywali podstawy teoretyczne aranżacji muzyki i notacji nutowej. Rozwinęły się trzy zasadnicze rodziny instrumentów, czyli strunowe, dęte i perkusyjne.

Każda z tych grup do tworzenia dźwięku wykorzystywała inne mechanizmy, w każdej z nich zostało opracowanych sporo różnych rodzajów, które się różnią wielkością i sposobem grania. Wśród strunowych instrumentów niezwykle popularne są nadal gitary, skrzypce, a także pianina i fortepiany. Wielu światowej sławy muzyków wybierało te właśnie rodzaje instrumentów i tworzyło na nie wielkie arcydzieła. Lecz istniały i nadal istnieją instrumenty mniej znane, a które mają równie ciekawy i oryginalny dźwięk. Na przykład klawesyny (porównaj ceny sklepów internetowych na stronie: najlepsze klawesyny elektroniczne), jakie już od 15 wieku są znane w naszej części Europy, posiadają niezwykle ciekawe brzmienie, lecz ich popularność jest dużo mniejsza od pianin albo fortepianów.Ostatnie lata to bardzo duże upowszechnienie elektroniki, jaka wkroczyła we wszystkie dziedziny życia. Nie mogło to ominąć również muzyki, i dziś coraz częściej w miejsce klasycznych instrumentów ludzie kupują ich cyfrowe odpowiedniki. Niewątpliwie ogromne znaczenie będzie tu mieć cena, na przykład klawesyny elektroniczne będą wielokrotnie tańsze od swoich pierwowzorów zrobionych przed wielu laty. Oczywiście na koncertach i występach używać się będzie tradycyjnych instrumentów, ale do nauki i ćwiczeń w domu instrumenty elektroniczne w zupełności będą wystarczać. Bardzo dużą popularność zdobyły także w ostatnim czasie keyboardy (zacznij grę na profesjonalnym sprzęcie: instrumenty klawiszowe midi). Niewielkie wymiary i bardzo duże możliwości uzyskiwania najróżniejszych brzmień spowodowały, że dzisiaj większość muzycznych zespołów taki sprzęt posiada. Wymyślenie keyboardów spowodowało również, że muzyka na instrumentach klawiszowych mogła trafić do wielu domów, już za kilkaset złotych można kupić dobry instrument, na którym można uczyć się w swoim domu. Obecnie coraz większa ilość muzyków używa z powodzeniem klawiatury midi, jakie dają jeszcze większe perspektywy w komponowaniu muzyki.