Quality

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/menu.inc).
Instrumenty muzyczne dzieli się na instrumenty szarpane oraz dęte. W gronie dętych instrumentów, nazywanych inaczej aerofonami można rozróżnić aerofony blaszane, drewniane oraz klawiszowe. Przedstawicieli rodzin instrumentów dętych wykonanych z blachy i drewna znamy całkiem sporo i są powszechnie znane. Instrumenty dęte klawiszowe to stosunkowo niewielka grupa.

Gra na akordeonie
Author: Joe Mabel
Source: http://www.flickr.com
Obejmuje między innymi ogólnie znane akordeony (konkurencyjne ceny : instrumenty dęte - akordeony klasyczne) nazywane także harmoniami, harmonijki ustne to znaczy organki oraz kościelne organy. Strumień powietrza tłoczony jest w nich albo przy pomocy ust lub z pomocą urządzenia sprężającego powietrze, przykładowo miecha. W dalszej kolejności przy pomocy klawiszy można regulować jego wielkość przepływu a co za tym idzie natężenie i wysokość granego dźwięku. Warto przyglądnąć się bliżej paru instrumentom z tej rodziny.Najbardziej znane kiedyś były akordeony klasyczne, nazywane inaczej harmoniami. Po zakończeniu wojny niemal każda potańcówka odbywała się przy akompaniamencie tego instrumentu. Pierwsze akordeony klasyczne pojawiły się jednak dużo wcześniej, na początku dziewiętnastego wieku. Powietrze tłoczono przez mieszek wprawiany siłą rąk w ruch, potem przepływało ono przez stroiki, które powodowały powstawanie dźwięku. Po prawej stronie umieszczone były klawisze albo guziki podstawowe, za to po lewej umieszczano guziki basowe. Dużo później w sprzedaży pojawiły się akordeony elektroniczne, w nich dźwięk jest wydobywany już w inny sposób. Miech spełnia tylko funkcję dekoracyjną zaś wewnątrz system sterowania stanowią układy cyfrowe, dzięki jakim gra może się odbywać. Zwolennicy nowoczesnych wariantów tych sprzętów twierdzą, że gra na nich jest znacznie łatwiejsza i pozwala na wydobycie nieskończenie dużej kombinacji tonów znacznie łatwiej, niż w czasie grania na klasycznych akordeonach. Podobnie jak akordeony elektroniczne na rynek się wdarły i szybko zdobyły serca popularne fortepiany. O ile jednak gra na elektronicznych instrumentach jest znacznie łatwiejsza i czasem może pozwolić na uzyskanie o wiele ciekawszy końcowy efekt, o tyle wszyscy muszą się zgodzić, że typowe instrumenty mają duszę, dzięki której w muzyce jest to coś.