Quality

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mansionofmetal.com/includes/menu.inc).
Muzyka góralska posiada wiele łączących cech z muzyką innych regionów Polski. Jej twórcy są nieznani i powstaje spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych pragnień i instynktów twórców oraz wykonawców. Opowiada ona o tym co góralom bliskie - o umiłowanych Tatrach, historiach harnasiów i o kłusowniczych wypadach lub po prostu składa się z śmiesznych piosenek. Nie mogło zabraknąć w niej motywów o miłości, czy przekomarzań się chłopaka z dziewczyną.

wokalistka
Author: Crosa
Source: http://www.flickr.com
Sam Karol Wojtyła umiłował sobie wspaniały śpiew i granie górali. Przybywał w góry nie tylko po to, by pospacerować po górskich drogach, lecz też aby ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka traktowana jest za ponadczasowy detal tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenia, bez nut ale w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w sąsiednich wsiach te same utwory i piosenki grywa się i śpiewa nieco inaczej.

Piękna muzyka góralska do dzisiaj asystuje góralom w chałupie, w karczmach, umila życie a również sprawia radość swoim pogodnym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich możemy ujrzeć na festiwalach, a również w karczmach i niektórych domach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano też zestaw 3 gęśli i basów, ale uznano ciche brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, dlatego odrzucono ów skład. Niejednokrotnie podczas występów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przede wszystkim na weselach można spotkać kapele góralskie wraz z perkusją albo gitarą, a także instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak - części do mikrofonów - też się przydaje.

Znacznie częściej widzi się złączenie nut górali z muzyką rozrywkową. Najbardziej popularnymi zespołami, które wykorzystują tę możliwość są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary.

Jeżeli absorbują Cię opisane w niniejszym materiale tematy i masz ochotę przeczytać więcej informacji na taki temat - wejdź tu konferencje online.

Nie raz składy zespołów bywają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują to: ), w w jakich grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, lecz też grają charakterystyczne melodie. Od najmłodszych lat nauczają się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najwyżej doceniany jest prymista, który gra muzykę prowadzącą. Od niego i jego indywidualności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On głównie układa skład "muzyki". Zresztą, w dawnej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.